Грижата за самите вас може да ви помогне да останете здрави и щастливи!
Много от нас се втурват с поредица от големи здравни цели през зимния период, като основното и най-често срещано желание е свързано със загубата на определен брой килограми и по-често посещение във фитнес залата.
Това са възхитителни стремежи. Но също така е важно да се ангажирате с по-прости и елементарни начини да се погрижите сами за себе си – особено тъй като дните се съкращават и много от нас се изгубват в зимната депресия.
Ето 5 съвета за грижа са себе си за целогодишно психическо и физическо благосъстояние:
1. Намалете стреса
Независимо дали сте в движение или сте „залостени“ у дома по време на пандемия, животът може да бъде стресиращ. И когато стресът се натрупа, може да изпитате главоболие, умора, проблеми със съня и мускулно напрежение. Стресът може дори да ви накара да преядете или да имате комуникативни проблеми и да се отделите от близките и приятелите си.
И оставен без контрол, стресът може да допринесе за високо кръвно налягане, сърдечни заболявания и затлъстяване.
Отделянето на няколко минути всеки ден за дълбоко дишане, медитация или практикуване на йога, може да допринесе много за намаляване на стреса. Това са прости стъпки, които можете да предприемете, за да подобрите физическото и психическото си здраве.
2. Спете повече
Тялото ви всъщност се възстановява, докато спите. Въпреки че зависи пряко от всеки организъм, стремете се да спите между 7 и 9 часа всяка вечер, за да нямате здравословни проблеми.
Липсата на сън може да затрудни фокусирането. И хроничното лишаване от сън може да повлияе на тялото ви, допринасяйки за състояния като високо кръвно налягане, например.
• Поддържайте спалнята си тиха, тъмна и хладна
• Избягвайте кофеин или огромните количества храна преди лягане
• Откажете се от мобилните устройства и лаптопа поне 30 минути преди лягане
3. Правете нещо, което обичате
Практикуването на хоби може да бъде полезна част от вашата рутина за грижа за самите себе си. Дейности като градинарство, туризъм или бойни изкуства могат да ви накарат да се движите и да ви помогнат да уплътните свободното си време по прекрасен начин. А хобитата, които предизвикват или фокусират ума ви – мислете за занаяти, правите пъзели или слушате музика – могат да имат големи умствени и емоционални ползи.
Хобитата са свързани с подобрено психично здраве – и дори могат да помогнат в борбата с депресията, като стимулират отделянето на ендорфини – химикалите в мозъка, които насърчават чувството за благополучие.
Участието в дейности със социален компонент може допълнително да увеличи ползите.
Упражненията не са единственият начин да се грижите за тялото си. Прости неща като ежедневното почистване на зъбите с конец, дългото къпане или поддържане на изряден външен вид – коса, кожа, нокти, също са част от грижата за себе си.
Поддържането на добра хигиена може да изглежда като очаквана и неизменна част от ежедневието, но тези навици може да са се променили по време на COVID-19, който ни държи вкъщи повече и нарушава графиците“. Душът и смяната на пижама всяка сутрин ни дават важно усещане за рутина. Дори почистването на зъбите с конец може да има огромни ползи, като намалява бактериите в цялото тяло и просто ви кара да се чувствате добре!
5. Знайте кога да потърсите помощ
Много хора получават симптоми на зимна депресия – незначителна тъга или безпокойство – след празниците. Но ако симптомите започнат през есента или станат по-тежки, може да имате сезонно афективно разстройство (SAD), наричано още сезонна депресия.
Симптомите на SAD включват:
• Намалена енергия
• Проблем с концентрацията
• Повишен апетит
• Повишено желание да бъдете сами
• По-голяма нужда от сън
• Покачване на тегло
Наличието на някои или всички тези симптоми не означава непременно, че имате „SAD“. Можете да се консултирате с личния си лекар в случай, че имате притеснения относно състоянието си. Въпреки че причината за SAD не е известна, експертите смятат, че това е свързано с по-кратките дни през есенно-зимния сезон и променено производство на химикалите серотонин, който е свързан с регулирането на настроението, и мелатонин, който причинява сънливост. Следователно, светлинната терапия може да бъде част от предписания ви план за лечение, ако сте диагностицирани със сезонно афективно разстройство/ “SAD”.
Най-важното, което трябва да запомните е, че упражненията и диетата, макар и част от здравословния начин на живот, не са единствените компоненти на доброто здраве. Грижата за себе си също е от изключително значение – тя се крие дори в най-малките рутини и дейности, които правим неосъзнато и по навик. А те от своя страна, могат да допринесат за един по-щастлив живот!
Автор: Web Lekari